Aktualności

4 sposoby jak ustrzec się przed zakupem fałszywego alkoholu kolekcjonerskiego

2021-07-20 00:00:00
Każdy, kto choć raz w życiu poświęcił się jakiejś pasji kolekcjonerskiej, wie, że nie ma pieniędzy, czasu, zasobów i środków, których nie można poświęcić, by zdobyć brakujący do zbiorów przedmiot. Nie inaczej jest w przypadku koneserów prestiżowych alkoholi, które coraz częściej osiągają ceny idące w tysiące (a nawet miliony) euro i funtów. I choć wcale nie musimy dokonywać zakupów na taką skalę, a środki jakie przeznaczamy na zbieranie “białych kruków” mogą być znacznie skromniejsze, to jedno jest pewne. Nikt z nas nie chce tracić pieniędzy na produkt, który jest podróbką. Podpowiadamy 4 sposoby, które pomogą nam ustrzec się przed fałszywym alkoholem premium.

1. Kupuj alkohole kolekcjonerskie tylko z zaufanych źródeł

Jeśli na poważnie myślisz o kolekcjonowaniu rzadkich alkoholi, nigdy nie kupuj tego typu produktów na aukcjach internetowych, bezpośrednio od właściciela. Tego typu produkty nie są zweryfikowane przez specjalistów, zdjęcia wystawione na aukcji nie muszą być tymi rzeczywistymi, a po trzecie łatwo stworzyć wrażenie zainteresowania produktem przez innych użytkowników, podbijając jego koszt z pustych kont, za pomocą specjalnego oprogramowania lub tworząc fałszywe komentarze. W internecie znajdziesz wielu zaufanych sprzedawców i domy aukcyjne, które na stałe zajmują się sprzedażą najdroższych alkoholi – zakup produktu z takiego miejsca daje ci bezpieczeństwo i pewność jakie są potrzebne przy tego typu inwestycji.

2. Unikaj niepowtarzalnych okazji, a jeśli czujesz, że coś jest na rzeczy drąż temat

Coś wygląda zbyt idealnie, by było prawdziwe? Cena wydaje się atrakcyjnie niska? A może historia o znalezieniu zakurzonej kolekcji na strychu wujka ze Szkocji, nie brzmi zbyt wiarygodnie? W takim przypadku pod żadnym pozorem nie kupuj produktu! Coraz częściej nieuczciwi sprzedawcy pojawiają się na festiwalach alkoholi lub w kultowych pubach starające się naciągnąć kolekcjonerów na produkty nieadekwatne do swojej ceny lub najzwyczajniej w świecie podrobione. Bądź ostrożny podejmując rozmowy tego typu. A jeśli już naprawdę oferta wydaje ci się interesująca, wypytaj sprzedającego o wiek alkoholu, jego pochodzenie, sposób nabycia, powody dla których nieznajomy chce go sprzedać i wszystkie istotne fakty, które mogą dać ci pogląd na temat jego autentyczności. Podczas takiej serii pytań brak wiedzy lub nieuczciwe zamiary sprzedającego mogą szybko wyjść na jaw.

3. Zrób research i przygotuj się do lekcji

Internet, dostęp do zestawień kultowych produktów publikowanych przez największe marki i domy aukcyjne oraz coraz szersze zainteresowanie tematem, sprawiają, że na brak informacji nie możemy narzekać. Przed podjęciem zakupu lub chęcią uzupełnienia kolekcji zasięgnij wiedzy w odpowiednich miejscach i dowiedz się jak najwięcej o szukanym produkcie, da ci to informacje, które pozwolą zweryfikować lub potwierdzić autentyczny charakter alkoholu.

Już samo porównanie zdjęć oryginału z internetowej bazy z fotką produktu, którą zrobiłeś da ci sporo informacji. Czy kształt butelki jest ten sam? Jak wygląda etykieta z tyłu i przodu? Czy informacje na niej umieszczone są dokładnie takie same? Czy farba drukarska jest identyczna? Czy płyn i opakowanie są identyczne? To wszystko informacje na podstawie, których możesz weryfikować autentyczność produktu.

W razie wątpliwości zawsze możesz zwrócić się z prośbą o poradę i weryfikację alkoholu do miejsc takich jak Iconic Art Spirits. W sieci istnieją także zestawienia alkoholi, których nigdy nie powinno się kupować ze względu na ich prawdopodobnie fałszywy charakter, poznaj te produkty i unikaj ich zakupu.

4. W przypadku dalszych wątpliwości zleć odpowiednie badania

Kiedy mowa o najbardziej kultowych i drogich alkoholach inwestycja w badanie autentyczności płynu wcale nie musi wydawać się zbytnią ostrożnością. Tym bardziej, że za pomocą strzykawki do iniekcji podskórnych jesteśmy w stanie pobrać niewielką ilość płynu i nie naruszyć tym samym samej butelki. Pewien ogląd o autentyczności produktu może już dać proste badanie weryfikujące procentową zawartość alkoholu – możliwe są tu oczywiście niewielkie odchylenia od wartości umieszczonej na etykiecie, ale kilka procent różnicy powinno wzbudzić naszą czujność.

100% autentyczność, jeśli chodzi o wiek alkoholu potwierdzi natomiast badanie izotopu węgla C14. W Polsce, badania alkoholu przeprowadza m.in Wojewódzka Stacja Epidemiologiczna w Katowicach oraz pierwsze certyfikowane laboratorium autentykacji win w Łodzi.