Aktualności

Szkocka whisky, na którą warto zwrócić uwagę – raport

Anna Kowalska| 2021-06-18 00:00:00
Począwszy od 2014 roku znany pośrednik whisky – Rare Whisky 101 – publikuje raport, w którym prezentuje topowe marki szkockich maltów, cieszące się największą popularnością kolekcjonerów na brytyjskim rynku. W oczekiwaniu na zestawienie z roku 2019 przybliżamy wyniki najciekawszych wyników z lat 2014 – 2015, które każdemu miłośnikowi scotch’ów dostarczą cennych informacji.

Rok 2018 był dla szkockiego whisky rokiem wyjątkowym. To właśnie wtedy za butelkę single malta ze Szkocji, po raz pierwszy zapłacono milion funtów. Marką, za którą prywatny kolekcjoner z Azji, wyłożył tak niebotyczną kwotę, był oczywiście Macallan. Od wielu lat niezmiennie cieszy się on największą popularnością kolekcjonerów, a produkty z jego logiem osiągają najwyższe kwoty. W zestawieniu top 5 najdroższych butelek sprzedanych na brytyjskich aukcjach, aż cztery pozycje okupuje właśnie whisky z destylarni Craigellachie.

Zresztą nie inaczej jest, jeśli chodzi o volume market share, czyli procentowy udział w liczbie wszystkich sprzedanych na brytyjskich aukcjach butelek whisky, który to wynik jest porównywany z rokiem poprzednim. Jak widać Macallan niezmiennie przoduje, aż pięć oczek do przodu przesunął się zyskujący mocne pozycje także w innych zestawieniach – Springbank, a na drugim miejscu uplasował się atakujący z czwartego Highland Park.

Procentowe zmiany w wolumenie sprzedaży kształtują się następująco. Jak widać najwięcej urosły w roku 2018 marki Glenallachie oraz Killyloch

W porównaniu z ilością sprzedaży ciekawie wygląda – szczególnie dla kolekcjonerów – wartość “Share-of-wallet” (udział w portfelu klienta). Dana ta pokazuje procentową wartość wydatków przeznaczonych przez konsumentów na zakup produktów danej marki w stosunku do wszystkich single maltów kupionych na aukcjach w UK. I tu znowu jednoznacznie prowadzi Macallan, który może się pochwalić tym, że na każde wydane 10 £ na aukcjach, 4 z nich trafiają właśnie do niego. Najwyższy awans w tej kategorii – bo aż o 6 oczek odnotowała marka Glenfarcalss, oraz Springbank (3 pozycje). Pozycje drugą i trzecią w portfelu klienta niezmiennie zajmują cieszące się dużą popularnością Bowmore oraz Ardbeg.

Procentowe zmiany w portfelu klienta wyglądają następująco. Topowe cztery marki, które odniosły największe wzrosty to: Macallan, Bowmore, Glenfarclass oraz Springbank.

Ciekawy wymiar najbardziej pożądanych szkockich maltów pokazuje także zestawienie zwane rankingiem kolekcjonerów, które po równo bierze pod uwagę zarówno wartość jak i wolumen sprzedaży na aukcjach, ale wykorzystuje przy tym wszystkie dostępne w archiwum dane, a nie tylko roczne zestawienia. I tu pierwsze trzy miejsca niezmiennie okupują najbardziej rozpoznawalne wśród kolekcjonerów marki – Macallan, Ardbeg, Bowmore – ale widać też kilka wschodzących gwiazd, które awansowały po 2 lub trzy miejsca np. Springbank, Glenfarclass i Glenlivet.

Jeśli chodzi o średnią cenę samej butelki sprzedawanej na brytyjskich aukcjach, to osiągnęła ona przyrost aż o 26,24%, ustanawiając kwotę 377,91 £ w porównaniu do 299,36 £ w 2017 roku. I nawet jeśli usuniemy z zestawienia dwie najdroższe butelki (Macallana) o łącznej wartości 1.700.000 £, to i tak można mówić o wzroście 20,98% średnio za butelkę. Pokazuje to, że inwestycja w szkockie single malty ciągle jest opłacalna i stale rośnie.


Tagi:
#Whisky

Warto przeczytać:

Iconic Columbus Treasure - niezwykły zestaw dla wyjątkowych kolekcjonerów

Krzysztof Kolumb. Odkrycie Nowego Świata to faksymilowe, ściśle limitowane wydanie...