Collectibles - Iconic Columbus Treasure

Rok 1492 był przełomowy z wielu powodów. Światopogląd znacząco zmienił się, gdy statki Krzysztofa Kolumba dobiły do wybrzeży Nowego Świata. Rozpoczęła się także nowa era, która połączyła ze sobą oba te światy. Odkryto nowe gatunki, powstały nowe idee, a świat nagle poszerzył się o cały kontynent. Wydarzyła się wtedy jeszcze jedna rzecz o wielkiej wadze, szczególnie dla nas, w Iconic Art Spirits. Sadzonki trzciny cukrowej przywiezione przez ekspedycję Kolumba zapuściły korzonki w glebie Nowego Lądu, dając początek całkiem nowej epoce. Przypadkowe odkrycie lądu doprowadziło po latach do kolejnego, równie przypadkowego incydentu – opracowania przepisu na trunek inny niż wszystkie. Trunek, który zbudował fundamenty dla epoki, która wkrótce miała zostać rozpoznana jako era rumu.

Iconic Columbus Treasure to trybut złożony Krzysztofowi Kolumbowi – człowiekowi odpowiedzialnemu za dostarczenie trzciny cukrowej na Nowy Ląd, który nieświadomie przyczynił się do przyszłego odkrycia rumu. To innowacyjne przedsięwzięcie podjęte przez Iconic Art Spirits we współpracy z Domem Emisyjnym Manuscriptum, połączenie świata literatury ze światem kolekcjonerskich alkoholi z kategorii Fine & Rare.

Zacznijmy od rumu. Jest to mieszanka Rumu Harewood rocznika 1780, dumnego posiadacza tytuły najstarszego rumu na świecie, z 41-letnim rumem Dictador. Zupełnie jak Ameryka, rum Harewood odkryty został za sprawą zupełnego przypadku. Powiązanie między tymi dwoma przełomowymi odkryciami zainspirowało nas do stworzenia Iconic Columbus Treasure. Iconic Art Spirits 1780-1980 to pierwszy blend rumu w historii stworzony w rezultacie innowacyjnego podejścia producentów rumu, a jego efekty przekroczyły najśmielsze wyobrażenia ekspertów.

“Iconic Art Spirits 1780-1980 – głęboki, wielowarstwowy zapach liści tytoniu, miodu gryczanego, lukrecji, wanilii i słodkich przypraw. Jego smak jest wytrawny i kremowy, z nutami palonej kawy, suszonych śliwek i słonego karmelu. Rum ten jest niezwykle elegancki i dystyngowany, z długim finiszem trwającym kilka minut.”

– Piotr Kamecki, jeden z najbardziej renomowanych sommelierów na świecie.

Ponadprzeciętny rum występuje w towarzystwie faksymile (naukowej kopii) dziennika pokładowego Krzysztofa Kolumba. Ten 500-letni document opisuje szczegóły jego wypraw. Oryginał dziennika zaginął, został on przepisany przez Bartolomé de las Casas, największego hiszpańskiego historyka ery Kolumba, żeglarza i konkwistadora. Kopia dziennika jego autorstwa stanowi obecnie jedyne źródło informacji na temat ekspedycji Kolumba. Jest ona ściśle strzeżona w hiszpańskiej Bibliotece Narodowej w Madrycie i uznaje się ją za jeden z najważniejszych dokumentów w historii ludzkości. Oprawę jubilerską dziennika zdobi osiem kolumbijskich kopali i larimar – niezwykłej urody kamień z Atlantydy, pochodzący z Dominikany.

W skład zestawu wchodzi również list Kolumba do króla Ferdynanda Aragońskiego i królowej Izabeli I Katolickiej, napisany po przybyciu do Lizbony 4 Marca 1493 roku, opisujący odkrycie nowego lądu. Jego oryginał trzymany jest w Bibliotece Królewskiej w Kopenhadze. Faksymile dokumentu liczy 72 strony i zawiera sześć drzeworytów autorstwa wielkiego mistrza Haintza Narr, które można uznać za pierwsze europejskie przedstawienie Nowego Świata. Replika listu została starannie wykonana na podstawie inkunabuły wydanej po łacinie w 1494 roku przez drukarnię Johanessa Bergman de Olpe w Bazylei. Warto wspomnieć, że oryginał inkunabuły sprzedano w 2017 roku na aukcji Bonhams za $751 500.

Kolejny element Iconic Columbus Treasure to idealne repliki map z 1490 i 1500 roku. Ich kopie wykonane zostały na pergamenacie, ręcznie wycinanej i starzonej imitacji pergaminu. Pierwsza z nich, Mapa Mundi, stworzona przez Krzysztofa Kolumba przed odkryciem Nowego Świata, nie uwzględnia kontynentu znanego później jako Ameryka. Druga mapa wykonana została przez Juana de la Cosa, który pełnił rolę pilota podczas obu wypraw Kolumba. Zawiera ona również informacje na temat podróży Vasco da Gamy do Indii w 1498 roku. Ponieważ uznawana jest za pierwszą mapę w historii ilustrującą Nowy Kontynent, jej oryginał umieszczono w Museo Naval w Madrycie. Obie mapy są wizualnym symbolem wielkości tego odkrycia, dowodem na to, jak wielkie znaczenie może mieć jedna wyprawa.

Wszystkie te artefakty umieszczone są w ozdobnej skrzyni, jak skarb. Zespół naukowców, specjalistów i artystów z Polski i Włoch poświęcił ponad półtora roku na upewnienie się, że każdy element zestawu przypomina oryginał tak ja to tylko możliwe. Zrobili co w ich mocy, by jak najlepiej oddać wygląd, strukturę, zapach, a nawet szelest papieru oryginału. Dzięki temu niesamowitemu przedsięwzięciu, szczegóły odkrycia Kolumba spisane na kartach dokumentacji podróży, w normalnych warunkach niedostępnych dla ludzkich oczu, ujrzą światło dzienne. Miłośnicy rumu, koneserzy ekskluzywnych alkoholi, fani żeglarstwa i kolekcjonerzy będą mogli wejść w ich posiadanie, dowiedzieć się więcej o tym niezwykle ważnym momencie w historii.

Stworzono jedynie 300 zestawów, co czyni każdy z nich jeszcze bardziej wyjątkowym. Każdy z nich został certyfikowany notarialnie.

Trzy przypadkowe odkrycia. Najpierw, dowód na istnienie całkiem nowego kontynentu. Później, opracowanie pierwszego przepisu na rum. W końcu, wieki później, nieoczekiwane znalezisko w postaci zapasu rumu Harewood, zamkniętego w ciemnej piwnicy przez lata. Wszystkie trzy stanowią swego rodzaju kamienie milowe w historii świata i rumu. Wspólnie tworzą nasz autorski projekt Iconic Columbus Treasure – celebrację nowych odkryć i innowacji. Wznieśmy toast za przypadkowość – i mądrość, która pozwala nam czerpać z niej korzyści i tworzyć niezwykłe rzeczy.