Dictador

Południowy temperament globalny charakter

Dictador znosi granice między gatunkami i pokazuje, że rum jest dziś najbardziej oryginalnym trunkiem w kategorii brown spirits.

Dictador to starzony, kolumbijski rum, którego nieposkromiony charakter zaskoczył już wielu wielbicieli wykwintnych alkoholi. Choć marka powstała w 1913 roku i ma za sobą prawie 100 letnią historię, to jej prawdziwy rozwój rozpoczął się w 2009 roku. To wtedy, rodzinną, prowadzoną od kilku pokoleń destylarnię w Cartagenie, przejął prywatny inwestor. Od tego momentu alkohol tworzony przez master blendera Hernana Parrę, który reprezentuje już trzecie pokolenie gorzelników, zyskał nowy blask i należne mu uznanie. Obecnie Dictador uchodzi za najszybciej rozwijającą się prywatną destylarnie rumu starzonego na świecie i pretenduje do miana króla całej kategorii produktowej.

Jakość bez kompromisów

Unikatowy charakter produktów i połączenie długoletniej tradycji z nowoczesnym podejściem sprawiły, że rum z Cartageny zyskał wielką popularność i rozgłos na całym świecie. Dictador nie boi się eksperymentować, zapraszać do współpracy inne marki premium i otwierać się na nowe, nieodkryte jeszcze lądy. Co ważne, wszystko to udaje się mu pozostając jednocześnie wiernym swojej historii i mistrzowskiemu podejściu do tworzenia alkoholi.

Na wyjątkowy smak  kolumbijskiego rumu w równej mierze ma wpływ sam proces produkcyjny, jak i miejsce, w którym powstaje. Dictador produkowany jest bowiem w wyniku fermentacji miodu z trzciny cukrowej z pierwszego tłoczenia, a nie z melasy, jak większość produktów tego typu. Proces jego destylacji przebiega częściowo  w miedzianym alembiku, a częściowo w stalowej kolumnie ciągłej. To pozwala uzyskać jego pełną, charakterystyczną moc. Nie bez znaczenia w całym procesie jest również bliskość Oceanu i specyficzny mikroklimat z temperaturą powyżej 25 stopni i wilgotnością powietrza powyżej 85%, który doskonale wpływa na leżakowanie rumu w dębowych beczkach. Te czynniki pozwalają na rozwój głębokich, bogatych smaków, które wyróżniają tę markę na tle innych rumów.

Wschodząca gwiazda kategorii

W ostatnich latach rum z Cartageny zdobył ponad 50 prestiżowych nagród na festiwalach i wystawach w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji i Japonii, stając się jednym z najczęściej nagradzanych rumów świata. Nie można mu odmówić oryginalności i innowacyjnego podejścia, które zaskakuje nie tylko w świecie rumów, ale także w całej kategorii brown spirit. 

Butelka Dictador Generations en Lalique – efekt innowacyjnej współpracy pomiędzy producentem ekskluzywnego rumu a najbardziej renomowanym producentem szkła na świecie – otrzymała tytuł najdrożej sprzedanej butelki rumu w historii. Osiągnęła rekordową sumę £30 000 na aukcji Sotheby’s w marcu 2021 roku. Wydarzenie to stanowi prawdziwy przełom w świecie dark spirits, zawieszając poprzeczkę wyżej niż kiedykolwiek.

Trzon oferty marki stanowią starzone rumy 12 i 20 letnie, oraz Dictador XO Perpetual (staranna selekcja destylatów od 12 do 20 lat, przygotowana w miedzianych alembikach i starzona w beczkach z Xérex) i Dictador XO Insolent (destylowany w nowoczesnych stalowych alembikach i starzony w wypalanych beczkach). 

Wśród największych dzieł kolumbijskiej marki z pewnością należy także wymienić serię unikatowych w skali globu rumów Dictador 2 Masters stworzonych w kooperacji z Master Blenderami ze świata whisky, koniaku, szampana czy wina. Na potrzeby tego projektu czterdziestoletni Dictador finiszował przez pół roku w beczkach po takich uznanych markach jak: Glenfarclas, Hardy, Chateau d’Arche, Champagne Leclerc Briant, Despagne, Laballe, Barton, Royal Tokaji, Niepoort i oczekujący na swą premierę Ximenez-Spinola. W ten sposób postały zupełnie nowe gatunki rumów, z których każdy zaskakuje zróżnicowanymi nutami smakowymi.

Dictador Jerarquía to kolejny skarb w dziedzictwie Dictadora. To kolekcja specjalnych blendów, wybranych osobiście przez Master Blendera Hernana Parra. Została zaprezentowana miłośnikom rumu po raz pierwszy, zaskakując ich gamą unikalnych, egzotycznych smaków: Borbón, Fino i Padro.

Rum który jest formą sztuki

Prawdziwą sztukę i kreatywność w procesie tworzenia alkoholi widać także w kolecji Dictador Wixárika, której butelki ozdobili indianie Huichol z Meksyku.  Unikatowe wzory, inspirowane długoletnią tradycją plemienia Huichol i wykonane ręcznie za sprawą natchnienia płynącego od bogów, zapierają dech w piersiach. Kolekcja Wixárika stanowi część serii TOTEM, do której wkrótce dołączy nowa odsłona projektu, seria MOPA MOPA. Tym razem, Dictador wejdzie we współpracę z artystami z Kolumbii, manifestując szacunek, jakim darzy swe kolumbijskie korzenie.

Dictador Generations en Lalique; projekt współpracy pomiędzy liderem produkcji rumu i jednym z największych wytwórców szkła w Europie, Lalique. Współpraca ta to kolejny dowód na to, że kreatywność Dictadora nie zna granic. Sztuka wytwarzania ekskluzywnego alkoholu łączy się z misternym rzemieślnictwem produkcji szkła w formie niezwykłej kryształowej karafki wypełnionej najwyższej jakości rumem.

Znając podejście Dictadora do sztuki i tworzenia rzeczy ponadczasowych nie dziwi fakt, że marka powołała do życia fundację Dictador Art Masters, która postawiła sobie za cel zamienić opuszczoną destylarnię w sercu kolumbijskiej dżungli w największe muzeum street-artu na świecie. Zebrane w ten sposób wspólnie z artystami graffiti pieniądze zostały przeznaczone na ochronę środowiska naturalnego. 

Rum z certyfikatem oryginalności

Warte uwagi jest nie tylko kreatywne i pełne otwartości podejście Dictadora do procesu produkcji, co również sposób w jaki marka kształtuje kolekcjonerski charakter swoich produktów. Mając na uwadze wartość alkoholi z serii 2 Masters, Dictador stworzył najlepiej zabezpieczoną butelkę rumu na świecie. Autentyczność unikatowego Dictadora potwierdza specjalny certyfikat, 11 zabezpieczeń w etykiecie produktu (przewyższają zabezpieczenia stosowane w banknotach euro i dolarach), opakowanie ze zbrojonego szkła otwierane za pomocą odcisku palca, a nawet krypto chip, który można zeskanować telefonem i w ten sposób uzyskać informacje czy butelka była otwierana.