DYC

Zlokalizowana 1000 m.n.p.m. dystylarnia DYC nie produkuje jedynie alkoholu – produkuje pasję. Osoba odpowiedzialna za jej powstanie w połowie XX wieku to Nicomedes García. Podczas swoich licznych podróży, odkrył on tradycyjne metody produkcji whisky i przywiózł je do domu jako pamiątkę. W Segovii użył wiedzy zdobytej za granicą, by rozpocząć produkcję pierwszej hiszpańskiej whisky.

Whisky Distilleries SA założone zostały w lutym 1959 roku, dając początek Whisky DYC; rodzajowi trunku, którego produkcja ograniczona była wtedy do Irlandii, Szkocji i Ameryki. Spożycie alkoholu zbożowego przez ludzi nie było dozwolone w Hiszpanii w tamtych czasach. Oczarowany wspomnieniami przywiezionymi ze Szkocji, Nicomedes García zdeterminowany był produkować swoją własną whisky, bez względu na przeszkody. Pierwsze butelkowanie miało miejsce w 1963 roku, kiedy właściciel uznał trunek za dojrzały i wart konkurowania ze szkocką whisky. García wierzył, że jedynym sposobem na pobicie konkurencji jest produkcja alkoholu wyższej jakości. Było to coś, w czym niewątpliwie osiągnął sukces.

Region wybrany na umiejscowienie dystylarni DYC, Palazuelos de Erasma, nie był przypadkowy. Jego klimat przypomina ten panujący w Szkocji, zapewniając warunki idealne do produkcji whisky. Świeża woda z pobliskiego strumienia spływającego z najwyższych szczytów górskich zapewnia najlepszą jakoś trunku. W połączeniu z najwyższej jakości ziarnami z Castilla y León, tworzyła ona najlepszą możliwą kompozycję, opracowaną w zgodności z naturą.

Zrównoważony rozwój i równowaga z naturą to niezwykle ważne elementy tożsamości marki DYC. Ponieważ swój sukces w dużym stopniu zawdzięczają jakości darów zapewnionych im przez naturę, pragną uhonorować ją, by odwdzięczyć się za ofiarowaną pomoc. Dystylarnia pracuje z wykorzystaniem energii wyprodukowanej we własnym zakresie od roku 2007. Była ona jednym z pomysłodawców akcji zalesienia regionu przeprowadzonej w 2016 roku.

Marka DYC posiada bardzo silnie określone poczucie tożsamości. Manifestuje swoją przynależność do hiszpańskiej kultury poprzez serię produktów, która przynosi jej szczególną dumę; limitowaną edycję Colección Maestros Destiladores. Składa się ona z DYC 12, starzonej w beczkach po winie Jerez i DYC 15, ukłonu w stronę założyciela marki w postaci butelki ozdobionej symbolami tradycyjnymi dla regionu Segovia.